Pregled i konsultacije
Ako često kontrolišete zdravlje Vaših usta i zuba i sprovodite preventivne preglede, smanjujete rizik da se podvrgnete velikom tretmanu.
Detaljnim razgovorom, kliničkim pregledom od strane naših iskusnih doktora uz analizu rendgen snimaka odredićemo individualni plan terapije za Vas. Bilo da ste zainteresovani za protetsku rehabilitaciju, hirurgiju ili implantate, od izuzetne važnosti je da postoji obostrano razumevanje i uvažavanje kako bi krajnji ishod terapije opravdao Vaša očekivanja.
Svesni smo da neki pacijenti imaju strah od posete stomatologu. O tome vodimo računa kada lečimo naše pacijente i važno nam je da se tokom lečenja osećate bezbedno i prijatno.
Zbog toga se uvek trudimo da našim klijentima izađemo u susret kako bi dobili najbolje moguće iskustvo.
Oralna hirurgija
Podrazumeva sve hirurške intervencije u ustima sprovedene u lokalnoj anesteziji.
Vađenje zuba može izgledati zastrašujuće, ali uprkos činjenici da je ovo ozbiljna operacija uz odgovarajuću anesteziju, mnogo je lakše podneti nego što mnogi misle. Izuzetno se ozbiljno bavimo fizičkim i psihičkim stanjem pacijenta u stolici i biramo najbolje metode za ublažavanje bolova.
Komplikovano uklanjanje umnjaka može se obaviti i pod lokalnom anestezijom i pod sedacijom. Izbor se vrši uzimajući u obzir mišljenje hirurga i želje pacijenta.
Sedacija je uranjanje pacijenta u takozvani "površni san", neku vrstu stanja polusna. Pacijent može da komunicira sa doktorom, reaguje na reči, ali je u isto vreme potpuno opušten. Na kraju postupka lečenja, možete napustiti kliniku za 20-30 minuta.
Sedacija je apsolutno sigurna procedura koju ambulantno sprovodi sertifikovani anesteziolog. Lekovi koji se koriste za izazivanje sna ne izazivaju zavisnost i ne izazivaju neprijatne efekte kao što su mučnina ili povraćanje.
Sedacija se često meša sa opštom anestezijom, iako su to potpuno različite procedure. Sedacija u poređenju sa opštom anestezijom je blaži, ali istovremeno podjednako efikasan način.
Hirurške procedure koje radimo u našoj ordinaciji:
o vađenje zuba
o hirurško vađenje impaktiranih i poluimpaktiranih umnjaka i očnjaka
o vađenje zaostalih korenova zuba
o preprotetska hirurgija
o plastika frenuluma
o apikotomija (resekcija zuba)
o koštane augmentacije (nadoknada kosti, ugradnja veštačke kosti)
o podizanje poda maksilarnog sinusa (sinus lift)
APIKOTOMIJA
Bezbolna rutinska hirurška intervencija u lokalnoj anesteziji koja podrazumeva uklanjanje patološkog
procesa na vrhu korena zuba sa ciljem očuvanja tog zuba.
PREPROTETSKA HIRURGIJA
Podrazumeva nivelaciju alveolarnog grebena kao i druge intervencije čija je svrha da pripreme meka i koštana tkiva u ustima za kasniju uspešnu i dugoročnu rehabilitaciju protetskom nadoknadom.
Protetika
Stomatološka protetika ima za cilj kako funkcionalnu, tako i estetsku rehabilitaciju usne duplje pacijenta pomoću nadoknade izgubljenih zuba.
o metalokeramički mostovi i krune
o bezmetalne (keramičke) krune
o totalne proteze
o parcijalne proteze
o kombinovani protetski rad (proteza sa atečmenima)
MOBILNI PROTETSKI RADOVI
Mobilna proteza podrazumeva da je pacijent može samostalno skinuti i izvaditi iz usta radi boljeg održavanja higijene.
Parcijalne proteze su protetsko rešenje kod pacijenata kod kojih je izvađen jedan zub ili je, pak, ostaojedan ili više zuba u vilici. Kod njih postoji mogućnost kombinacije sa metalo-keramičkim mostovima I ugradnjom atečmena što čini nošenje proteze lakšom I estetski prihvatljivijom.
Totalna proteza je protetska nadoknada koja se izrađuje u slučajevima kada u vilici nedostaju svi zubi.
PROTEZA SA ATEČMENIMA
Indikacija za izradu kombinovanog rada kruna i proteze sa atečmenima su slučajevi kada pacijentu nedostaju zubi u bočnoj regiji, a preostale zube u vilici je potrebno protetski sanirati.
Atečmeni, tzv drikeri su precizni vezni elementi parcijalne skeletirane (vizil) proteze. Predstavljaju sastavne delove kombinovanih radova. Ugrađuju se jednim delom u fiksnu nadoknadu, a drugim delom u mobilnu parcijalnu protezu. Proteza se praktično zakopča za metalokeramičke krune. Omogućavaju kako odličan prenos pritiska žvakanja, tako i fantastičan estetski momenat, skriveni su pa se prelaz sa
fiksnog rada na mobilni rad uopšte ne primećuje.
Ovaj tip proteze pruža mnogo veći komfor za pacijenta nego klasična jer je manja mobilnost, nema kukica koje su vidljive i pacijent ima osećaj da nosi fiksni rad, a ne mobilnu nadoknadu.
METALO-KERAMIČKE KRUNE I MOSTOVI
Metalo-keramičke krune predstavljaju standard u protetskom zbrinjavanju.
U osnovi imaju metalnu kapicu koja je presvučena keramikom što daje kruni izgled prirodnog zuba. Metalo-keramičke krune nadoknađuju krunični deo zuba destruisanog usled karijesa, erozije ili frakture. Kada nedostaje jedan ili
više zuba jedan od načina zbrinjavanja su metalo-keramički mostovi brušenjem susednih zuba nosača.
Brušenje se obavlja u lokalnoj anesteziji što je čini potpuno bezbolnom procedurom.
BEZMETALNE KRUNE
Ako je veći deo zuba slomljen, često će biti potrebno da se zubu obezbedi kruna koja pokriva svih pet površina zuba. Krunica zamenjuje izgubljeno zubno tkivo i podupire preostali deo zuba tako da se ponovo postiže puna funkcija i čvrstoća zuba.
Ako je krunica napravljena od keramike, pored vraćene funkcije i čvrstoće, dobijate i estetski prijatan rezultat, jer krunica izgleda kao prirodni zub koji odgovara
ostalim zubima u ustima.
Za razliku od metalo-kermičkih kruna , bezmetalne krune nemaju metal kao podlogu već su cele od keramike. Prednosti pune keramičke krune su: odlična estetika, visoka izdržljivost i stabilnost, preciznost, biokompatibilnost.Krunice su dizajnirane tako da precizno reprodukuju prirodan oblik, boju i teksturu zuba. Moderna keramika garantuje dug vek pod uslovom da odražavate dobru oralnu higijenu i redovno posećujete svog stomatologa radi kontrolnog pregleda.
Dečja stomatologija
o Zalivanje zuba
o Popravljanje mlečnih zuba
o Vađenje mlečnih zuba
o Preventivni pregledi
o Edukacija o pravilnom održavanju oralne higijene
PREVENTIVNI PREGLEDI
Glavni pravac u pedijatrijskoj stomatologiji je prevencija zubnih bolesti, zapaljenja oralne sluzokože, malokluzije.
U ranom uzrastu, važno je stvoriti poverenje u stomatologa i navikavanje na stomatološku ordinaciju. Od velike važnosti je da prve posete budu prijatne i bez stomatoloških intervencija. Prijem na razigran i opušten način. Veliki akcenat u ranom uzrastu deteta stavlja se na prevenciju. Uostalom, periodični pregledi i preventivne mere, koje mogu uključivati jednostavne manipulacije kao što su higijensko čišćenje zuba, zalivanje fisura, premazivanje zuba preparatima fluora, mogu sprečiti karijes, a promena mlečnih zuba u stalne može da prođe bez ikakvog stresa.
Pravovremenim lečenjem u detinjstvu moguće je sprečiti veliki kompleks problema, koji godinama mogu postati nepovratni. Veliki akcenat se stavlja na podučavanje dece o ličnoj higijeni (kako pravilno oprati zube, koliko puta dnevno).
ZALIVANJE FISURA
Predilekciona mesta za nastanak karijesa su grizne površine bočnih zuba. Razlog tome su udubljenja i fisure gde se nakupljaju hrana i bakterije. Zalivanje fisura prevenira nastanak karijesa. To je postupak u kom se nanosi zalivač – materijal koji popuni udubljenja stvarajući površinu laku za održavanje.
Preporuka je da se zalivanje fisura sprovodi odmah po nicanju stalnih zuba. Zalivači se moraju periodično kontrolisati i po potrebi ponavljati. Postupak je potpuno bezbolan i neinvazivan.
APLIKACIJA VISOKOKONCENTROVANIH FLUORIDA (FLUORIZACIJA ZUBA)
Premazivanje zuba kod dece lakovima koji sadrže visoke koncentracije fluorida je još jedna od procedura koje stomatolog sprovodi kako bi se prevenirao nastanak karijesa u ranijem dobu. Individualno za svako dete ponaosob se kliničkim pregledom procenjuje rizik za nastanak karijesa i prema tome se pravi plan
terapije i učestalost upotrebe fluorida u profilaksi.
Paradontologija
Parodontologija je grana u stomatologiji koja se bavi prevencijom, ranom dijagnostikom i lečenjem bolesti koje zahvataju potporni aparat zuba.
UKLANJANJE ZUBNOG KAMENCA
Postupak uklanjanja čvrstih i mekih naslaga sa površine zuba uz pomoć ultrazvučnih električnih instrumenata. Profesionalno čišćenje zuba podrazumeva selektivno uklanjanje mekih i čvrstih naslaga i pigmentacija sa zuba pri čemu se posebna važnost pridaje onim površinama koje pacijent prilikom čišćenja obično zanemari ili su mu nedostupne.
Preporučuje se na svakih 6 meseci kako biste očuvali zdravlje Vaših usta i zuba.
OBRADA PARODONTALNIH DŽEPOVA
Parodontopatija je oboljenje potpornog aparata zuba. Sa terapijom ovog oboljenja treba krenuti još u ranoj fazi kada se jave simptomi poput krvarenja desni, crvene I otečene gingive, pojava parodontalnih džepova I smetnje u vidu zapadanja hrane u prostorima između zuba.
Lečenje parodontopatije se sprovodi konzervativno kiretažom džepova, mehaničkim uklanjanjem konkremenata I plakova (čvrstih i mekih naslaga na zubima).
Uznapredovali stadijumi parodontopatije zahtevaju primenu hiruških zahvata
na parodoncijumu. Parodontopatiju je moguće držati pod kontrolom redovnim dolascima kod Vašeg stomatologa na kontrloni pregled. Konzervativno lečenje obuhvata uklanjanje mekih naslaga, zubnog kamenca, subgingivalnih konkremenata i kiretažu paradontalnih džepova.
Implantologija
Zubni implantat je cilindrični šraf od titanijuma koji se navojem uvija u viličnu kost. Na implantat se mogu postaviti krunice, proteze ili mostovi, u zavisnosti od toga koliko zuba treba zameniti.
Najbolje dugoročno rešenje za nadoknadu izgubljenog zuba je ugradnja zubnog implantata. Za razliku od mostova, implantati pružaju veću stabilnost i dugotrajnost, ali i sprečavaju da dođe do gubitka (atrofije)
vilične kosti.
Tokom poslednjih nekoliko decenija upotreba implantata je u stalnom porastu te se danas njihova ugradnja smatra rutinskom intervencijom u svakodnevnoj praksi. Radi se u lokalnoj anesteziji i potpuno je bezbolan. Blisko sarađujemo sa stomatologom specijalistom implantologije i on će obavljati operativni deo posla. Na taj način osiguravamo da ćete dobiti najbolji i najkompetentniji tretman.
Implant je terapijsko rešenje u slučaju nedostatka jednog zuba, nedostatka više zuba, ali i u slučaju bezubosti, pri čemu implantat služi kao nosač za buduću protetsku nadoknadu.
Ako nedostaje jedan zub, ugradnja implantata je najbolje terapijsko rešenje, jer u tom slučaju čuvamo dva susedna zuba koji bi se morali brusiti ukoliko se izrađuje klasičan most. Ako nedostaje više zuba, implantati služe kao nosači mosta.
Fiksno rešenje u slučaju bezubosti je most na implantatima, ugrađuje se minimum 4 do 6 implantata u jednu vilicu, a zatim se izrađuje cirkularni most.
Mobilno rešenje u slučaju bezubosti je proteza nošena implantatima. Ugrađuje se manji broj implantata koji drže protezu. Znatno je stabilnija od obične proteze, a može se skidati radi čišćenja. Imaćete poteškoća da vidite i osetite razliku između novog, veštačkog zuba i Vaših prirodnih zuba. Posle kratkog vremena većina ljudi zaboravlja da im je ugrađen implantat, jer je to gotovo neprimetno u svakodnevnom životu.
Zubni implantat takođe ima jaku izdržljivost koja može trajati do kraja života, a to
ga čini najboljim terapijskim rešenjem za zub/ zube koji nedostaju.
Da bi stomatolog obavio detaljan pregled i napravio individualni plan terapije, potrebno je da pacijent pre prvog pregleda uradi 3D snimak. Tako će u saradnji sa hirurgom da proceni raspoloživost prostora u vilici za ugradnju implantata i odnos sa susednim anatomskim strukturama.
Bolesti zuba - endodoncija
o Estetski ispuni- plombe
o Lečenje zuba- endodoncija
ESTETSKI ISPUNI
Postavljanje estetskih ispuna (plombi) je postupak saniranja oštećenja tvrdih zubnih tkiva usled karijesa, erozije ili frakture. Savremena stomatologija teži stvaranju idealnih materijala koji će se svojim karakteristikama obezbediti dugoročno trajanje, estetski se prilagoditi nijansi boje zuba i vratiti mu
prirodni oblik i boju.
ENDODONCIJA
Lečenje kanala korena podrazumeva uklanjanje inficirane pulpe zuba. Time sprečavamo širenje infekcije i pacijentu ublažavamo bol, koji može biti mučan.
Zapaljenje nastaje kao posledica karijesa gde su bakterije iz karijesa došle do zubnog nerva i krvotoka.
Drugi razlog može biti da je zub bio izložen traumi (nakon udarca ili pada) što znači da je zub izgubio dotok krvi ili da je nerv bio izložen spoljašnjoj sredini.
Tokom endodontske terapije, cilj je ukloniti ostatke živca pulpe, očistiti inficirane kanale od bakterija, proširiti kanale, dezinfikovati ih i hermetički zatvoriti. Da bismo bili sigurni u uspešnost tretmana, neophodna je primena savremenih aparata u dijagnostici i lečenju.
Mašinskim instrumentima obrada korenskih kanala je brža, preciznija i efikasnija od ručne i zbog toga puno ugodnija pacijentu.
Kada je zub izlečen, već prema situaciji se sa pacijentom dogovaramo o daljem planu terapije. Nekad je dovoljno postaviti estetski ispun. Ali, u slučajevima gde je veći deo kruničnog dela zuba destruisan, pacijentima predlažemo terapiju livenom nadogradnjom i postavljanjem krunice preko nadogradnje.
Nadogradnjom dobijamo na čvrstoći zuba tako što se zub ojačava postavljanjem kočića u kanal, a potom i nadoknađuje izgubljeni deo kruničnog dela na koji se cementira krunica.
Estetska stomatologija
BELJENJE ZUBA
Prebojenosti na površini zuba nastaju kao posledica taloženja egzogenih materija (kafa, čaj, hrana, karmin, jaki začini (hlorofil u hrani, nizak pH crvenog vina, kafe, čaja dovodi do povećanja diskoloracije), produkti katrana iz cigareta, medikamenti (hlorheksidin).
U ranom stadijumu mogu da se odstrane profesionalnim čišćenjem abrazivnim pastama ili peskiranjem zuba. Međutim, diskoloracije vremenom postaju sve intenzivnije i sve teže se odstranjuju, tako da se u tim slučajevima izbeljivanjem mogu postići jako dobri rezultati.
Danas se na tržištu uglavnom nalaze materijali za beljenje zuba čiju aktivnu supstancu čini vodonik peroksid ili karbamid peroksid.
Moguće su tri tehnike beljenja:
1. ordinacijsko beljenje zuba koje se obavlja u ordinacijskim uslovima od strane stomatologa
2. kućno-noćno beljenje zuba u čijem izvođenju učestvuje i sam pacijent
3. beljenje endodontski lečenog zuba (avitalnog zuba)
Ambulantnom metodom beljenja pomoću specijalnih gelova i LED lampe u samo jednoj poseti dolazimo do željene nijanse Vaših zuba.
Ako se odlučite za kućnu metodu beljenja, u ordinaciji se uzima otisak pomoću kog se izrađuje silikonski trej koji pacijent nosi noću, daje se gel pacijentu i za samo par nedelja se poboljšava boja zuba.
Koncentracije kućnog izbeljivača su potpuno bezbedne za korišćenje i ne mogu ugroziti kvalitet zubnih tkiva. Radi se o bezbednoj metodi koju svako može da sprovede u kućnim uslovima, nakon obuke od strane stomatologa.
Avitalni zub kom je izvađen živac kod velikog broja pacijenata vremenom postaje tamniji u odnosu na susedne vitalne zube. Minimalno invazivni postupak kojim možete rešiti ovaj pre svega estetski problem je beljenje walking bleaching tehnikom. Procedura podrazumeva aplikaciju gela unutar kruničnog dela
zuba od strane Vašeg stomatologa. Gel stoji nekoliko dana i procedura se ponavlja do postizanja željene boje.
Potpuno je bezbolna procedura, a u visokom procentu dovodi do značajnih estetskih rezultata.
KERAMIČKE FASETE- VINIRI
Keramičke fasete tzv. ljuspice se izrađuju u laboratoriji za svaki zub ponaosob i trajno lepe na površinu zuba. Ako niste zadovoljni izgledom svojih zuba, fasete mogu dati iznenađujuće radikalne promene zadržavajući pritom prirodni izgled zuba.
Vinir može drastično poboljšati boju, oblik i izgled zuba u slučajevima kada su oni okrnjeni, krivi, mali ili kratki, ako postoje praznine između zuba.
PESKIRANJE ZUBA (air flow)
Peskir za zube je aparat koji pod jakim pritiskom vode i vazduha izbacuje sitne abrazivne čestice. One vrše temeljno čišćenje i poliranje površine zuba, kao i prostore između desni i zuba. Peskiranje je efikasan način uklanjanja tamnih pigmenata nastalih konzumacijom kafe, čaja, duvana.